Holland Doc classics
'Nanook of the North' Robert Flaherty, 1921
De moeder aller documentaries, die je als liefhebber toch tenminste eenmaal gezien moet hebben: Robert Flaherty’s Nanook of the North. Over het harde leven van een Inuit-familie aan de Hudsonbaai in Canada. De eerste lange documentaire uit de filmgeschiedenis…en helemaal fake! Want door een brand tijdens de montage raakte de filmmaker al zijn originele materiaal kwijt en besloot opnieuw af te reizen naar het Noorden om alles opnieuw in scène te zetten!
0)ns_l+="&ns_referrer="+escape(ns_0);
if(document.images){ns_1=new Image();ns_1.src=ns_l;}else
document.write("");}
sitestat("http://nl.sitestat.com/klo/vpro/s?holland_doc.netvibesuniverse.aanradersopyoutube&thema=nieuwsenactualiteiten&category=holland_doc&ns_webdir=holland_doc&ns_channel=nieuws_informatie");
//--
Holland Doc classics
'Aileen life and death of a serial killer' Nick Broomfield
De tweede film van Engeland’s brutaalste documentairemaker Nick Broomfield over Aileen Carol, een Amerikaanse prostituee die werd beschuldigd van het vermoorden van 7 mannen in Florida. In 2002 werd ze geëxecuteerd. Broomfield volgde de zaak sinds 1992, deze film bevat ook zijn eigen getuigenis voor de rechtbank.
Holland Doc
'though I am gone' Xiaoming Al, Jie Hu
Op 5 augustus 1966 werd Bian Zhongyun, een leerkracht aan een middelbare school in Beijing door haar studentes op straat geparadeerd met een grote ezelsmuts. Temidden van haar studenten die al kloppend op vuilnisbakken door de straat marcheerden, werd ze gedwongen een beledigend schoolbord om haar nek te dragen. Ze werd afgeranseld met een houten stok met spijkers erdoor en overgoten met kokend water. Ze werd doodgemarteld.
Een documentaire over haar lotgevallen was de oorzaak dat het Yunfest-filmfestival in Zuid-China dit voorjaar geschrapt moest worden. De Chinese regering onderdrukt immers nog steeds de openbare gedachtenis aan de Culturele Revolutie, één van de zwartste bladzijden uit de recente geschiedenis van China. Hoeveel mensen tijdens die periode het leven lieten, is nog altijd onduidelijk. Gelukkig waren de makers zo verstandig de film direct op Youtube te plaatsen waardoor wij hem in het vrije westen in elk geval wel kunnen bekijken. Engels ondertiteld, absolute aanrader.